Ako vybrať merací laser?

Vykonávajte nielen stavebné práce s maximálnou presnosťou. Meracie lasery vám pomôžu k perfektne rovným stenám, alebo napríklad bezchybne zaveseným poličkám a obrazom. K dostaniu sú lacné lasery na domáce použitie, aj drahšie zariadenia pre profesionálov. Aké sú medzi nimi rozdiely a na aké parametre hľadieť pri výbere?

Vykonávajte nielen stavebné práce s maximálnou presnosťou. Meracie lasery vám pomôžu k perfektne rovným stenám, alebo napríklad bezchybne zaveseným poličkám a obrazom. K dostaniu sú lacné lasery na domáce použitie, aj drahšie zariadenia pre profesionálov. Aké sú medzi nimi rozdiely a na aké parametre hľadieť pri výbere?

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy meracích laserov

Meracie lasery sa vyrábajú v rôznych formách. Jednoduchšie krížové lasery sa hodia skôr do domácností, profesionálom sú určené bodové alebo rotačné lasery, alebo laserové diaľkomery.

Krížové lasery

Krížový laser premieta horizontálnu a vertikálnu linku, ktoré dohromady tvoria kríž. Využíva sa predovšetkým v interiéroch. Vhodný je preto práve pre domáce použitie, napríklad pri montovaní poličiek, obrazových rámov, eventuálne na maľovanie alebo obkladanie steny obkladačkami. Na stavbách sa využíva predovšetkým na dokončovacie práce, ako sú inštalácia podhľadov, zárubní a priečok. Krížový laser obvykle využíva zelený alebo červený lúč.

  • Lacnejší

  • Dostatočný pre domáce použitie

  • Menšia viditeľnosť

  • Dosah približne 10 metrov

Rotačné lasery

Na použitie v exteriéroch sa využívajú lasery rotačné, ktoré dokážu premietať horizontálnu a vertikálnu linku v ľubovoľnom uhle. Oproti krížovým laserom sú tie rotačné presnejšie. Do tejto kategórie spadajú aj bodové lasery, ktoré vedia premietať rôznymi smermi zároveň a vďaka tomu vytvárať ľubovoľné uhly podľa potreby. Vďaka lepšej viditeľnosti svetelného lúča je možné rotačný laser použiť aj na stavbách a v exteriéri.

  • Všeobecne presnejší ako krížový laser

  • Lepšia viditeľnosť lúča

  • Vyššia cena

Ručné laserové diaľkomery

Tento typ zariadenia primárne neslúži na projekciu priamok a bodov, ale na meranie dĺžok. Ručné laserové diaľkomery vynikajú vysokou presnosťou aj na väčšie vzdialenosti. Meranie s nimi je výrazne jednoduchšie a presnejšie ako klasickými ručnými metrami a pásmami. Pokročilé diaľkomery umožnia tiež vykonávať rôzne matematické operácie, napríklad výpočet objemu a plochy, prípadne dáta prenášať do počítača alebo telefónu.

  • Obvykle odolajú prachu a striekajúcej vode

  • Mnoho doplnkových funkcií

  • Neslúži na "kreslenie" vodiacich čiar

Potrubné laserové diaľkomery

Valcovitý typ lasera určený primárne prispôsobený na vytýčenie presnej trasy pre pokládku potrubia. Potrubné laserové diaľkomery majú zodpovedajúcu odolnosť, dlhú výdrž na batériu a vysoký dosah. Súčasne tiež disponujú vysokou presnosťou. Ide prevažne o profesionálne modely, ktorých cena sa pohybuje v stovkách eur.

  • Vysoká presnosť

  • Veľký dosah

  • Vysoká obstarávacia cena

Parametre meracích laserov

Presnosť merania

Využitie lasera sa udáva odchýlkou ​​v milimetroch na vzdialenosť premietania/merania. Pre domáce hobby použitie väčšinou stačia lasery s presnosťou do +- 5 mm/10 m, niektoré činnosti si však žiadajú presnosť výrazne vyššiu. Tie najlepšie zariadenia dokážu merať/premietať s odchýlkou ​​iba +- 0,5 mm/10 m. Nutné dodať, že každý milimeter k dobru znamená aj vyššiu cenu prístroja.

Počet bodov / liniek

Udáva maximálny počet bodov a priamok, ktoré laser dokáže súčasne premietať. Konkrétna hodnota sa môže pohybovať od jednej až po niekoľko desiatok.

Čiarový laser vytvára čiary, ktoré pomôžu s definovaním presných rovín. Svoje využitie tak nájde pri montovaní rôznych priečok a poličiek, obkladaní, maľovaní a ďalších stavebných zásahoch. Bodové lasery premietajú jeden alebo niekoľko bodov, využívajú sa preto hlavne na zameranie konkrétneho objektu, prípadne na určenie stredového bodu.

Dosah a viditeľnosť

Lasery majú s ohľadom na svoj výkon obmedzený dosah, na ktorý sú schopné merať či premietať. Pri zariadeniach pre hobby využitie väčšinou postačí pracovný dosah v rozmedzí 10 – 20 metrov, naopak vo väčších budovách či exteriéroch nájdu uplatnenie lasery s dosahom rádovo stoviek metrov. Najvýkonnejšie lasery potom môžu premietať aj na objekty vzdialené niekoľko kilometrov.

Viditeľnosť lasera okrem výkonu ovplyvňuje aj okolité svetlo. Aj preto môžu byť interiérové ​​lasery menej výkonné ako tie exteriérové. Dôležitý vplyv má aj farba lasera, pričom na použitie v exteriéroch či silne osvetlených priestoroch je najvhodnejšia zelená. Oproti červenej je totiž až trikrát viditeľnejšia.

Krížový laser je skvelý pomocník pri stavbe a rekonštrukcii

Výkon

Výrobcovia údaj o výkone nie vždy udávajú a hocikedy si vystačia s dosahom či viditeľnosťou. Oboje však do značnej miery súvisí práve s výkonom. Platí, že čím vyšší je výkon, tým intenzívnejší lúč laser vysiela a dá sa tak použiť na väčšie vzdialenosti.

Základné lasery na použitie v interiéroch majú zhruba 1–5 mW, profesionálne určené na stavbu potom mávajú od 10 mW do 50 mW. Najvýkonnejšie lasery určené do exteriérov môžu mať aj niekoľko stoviek mW, vo výnimočných prípadoch aj jednotky W. Jedná sa spravidla o lasery ručné vysielajúce iba jeden bod, pričom nebezpečné u nich nemusí byť len pozeranie do lúča, ale aj kontakt s kožou či nejakým horľavým predmetom.

Merné jednotky

Pre rôzne typy meraní sa využívajú rôzne jednotky dĺžky. Preto u niektorých laserov môžete medzi jednotkami prepínať. Najčastejšie sa stretnete s milimetrami (mm), centimetrami (cm), metrami (m), palcami (in) a stopami (ft).

Prevádzková teplota

Každý laser disponuje určitým teplotným rozsahom, v ktorom dokáže správne fungovať. U interiérových laserov obvykle nie je tento parameter príliš dôležitý, pre exteriérové ​​je však úplne zásadný, najmä vtedy, ak budú využívané celoročne. V tomto prípade by ich teplotný rozsah mal byť aspoň -10 °C až 40 °C.

Rozmery a hmotnosť

Lasery sa vyrábajú v mnohých rôznych veľkostiach, od kompaktných ručných až po veľké stavebné, ktoré sa prenášajú v robustných kufroch. Rozmery berte do úvahy predovšetkým s ohľadom na dispozície priestorov, v ktorých budete zariadenie používať, v prípade ručných laserov potom aj podľa užívateľa. Pokiaľ budete laser často prevážať, zistite si aj rozmery s ochranným puzdrom či kufríkom.

Podobná situácia je aj s hmotnosťou, ktorá sa pohybuje od stoviek gramov až po desiatky kilogramov. Dôležitá je najmä u ručných laserov, kde môžu byť po dlhšom držaní cítiť aj rozdiely rádovo v desiatkach gramov. Opäť berte hmotnosť do úvahy aj s puzdrom alebo kufrom v prípade, že s ním bude často manipulované.

Rotačné meracie lasery bývajú mohutnejšie konštrukcie.

Odolnosť

Lasery bývajú často používané v náročnejších podmienkach, kedy môžu byť ľahko vystavené nárazom, otrasom, vlhkosti či vysokej prašnosti. Preto disponujú rôznymi stupňami odolnosti. Tá proti vniknutiu vody a pevných častíc sa označuje certifikáciou IP, a to vo formáte IPxx. Prvá číslica označuje odolnosť proti vode (1 – najhoršia, 6 – najlepšia), druhá potom proti pevným časticiam (1 – najhoršia, 8 – najlepšia).

Pre odolnosť proti pádom a otrasom jednotná škála neexistuje, obvykle je tak potrebné spoľahnúť sa na popis výrobcu. Konštrukcia odolných meračov je obvykle výrazne pogumovaná tak, aby bola schopná nárazy absorbovať.

Napájanie

Lasery potrebujú na prevádzku elektrickú energiu. Jednoduchšie lasery bývajú obvykle napájané klasickými ceruzkovými batériami, prípadne batériami od výrobcu, ktoré sa vkladajú priamo do ich tela. Naopak výkonnejšie lasery majú pomerne vysokú spotrebu, preto k nim výrobcovia dodávajú separátne veľké akumulátory, ku ktorým je laser pre fungovanie nutné pripojiť.

Výdrž je výrobcom obvykle udávaná v hodinách svietenia, pohybuje sa od jednotiek až po desiatky. Pre celodenné fungovanie je ideálna výdrž aspoň 10 hodín, na domáce použitie postačí aj menej. Zamerajte sa tiež na to, ako dlho trvá nabitie batérie či akumulátora z prázdna do plna a či je možné dobíjať, aj keď je zariadenie v prevádzke.

Ručný laserový diaľkomer môže byť vždy po ruke

Jednoduchosť obsluhy a ovládania

Pri základných typoch laserov sa väčšinou náročnosť obsluhy obmedzuje na zapnutie/vypnutie a nastavenie výkonu. Pokročilejšie zariadenie však vedia ponúknuť širokú škálu funkcií, ktorá sa ovláda pomocou tlačidiel na prístroji, a v ich správnom nastavení môže dopomáhať displej. Pri ňom platí, že čím viac informácií dokáže zobraziť, tým je obsluha zariadenia a jeho funkcií jednoduchšia. Ovládacie tlačidlá by potom mali byť robustné a navzájom dostatočne odlíšené, tak aby bolo možné ich ovládať aj v rukaviciach alebo poslepiačky.

Výrobcovia sa všeobecne snažia aj u vybavenejších laserov ovládania urobiť užívateľsky čo najprívetivejším. Disponujú preto mnohými funkciami, ako sú napríklad výpočet najkratšej vzdialenosti medzi dvoma bodmi alebo automatický výpočet objemu/obsahu po ohraničení určitým počtom bodov.

Obsah balenia

Predovšetkým u drahších laserov bývajú súčasťou základného balenia rôzne typy príslušenstva, ktoré môžu prácu so zariadením urobiť jednoduchšou a bezpečnejšou. K väčšine laserov obdržíte buď puzdro, alebo škrupinový kufor, oboje s cieľom ochrániť prístroj pri preprave a uskladnení.

Ďalej môžete v balení nájsť statív, ktorý umožní laser umiestniť, prakticky kamkoľvek potrebujete. Niekedy toto príslušenstvo nemusí byť priamo v balení, ale výrobca ho môže ponúkať samostatne. V takom prípade je potrebné overiť, či má laser príslušný závit.

K laseru môžu byť dodávané aj ochranné okuliare, ktoré sú predovšetkým pri výkonnejších zariadeniach veľmi dôležité. Existujú aj okuliare so špeciálnymi sklami, v ktorých je laserový lúč viditeľný aj na dlhšie vzdialenosti.

Ručné laserové diaľkomery mávajú odolnú konštrukciu a displej.

Ďalšie funkcie

  • Samonivelácia - pokiaľ laser položíte na mierne krivú plochu (zhruba do 5° odchýlky), automaticky upraví sklon merania tak, aby zodpovedal dokonalej rovine. Niektoré lasery to vedia prakticky ihneď po položení, u iných treba chvíľu počkať.

  • Automatické vypnutie - keď laser nie je po nejakú dobu používaný, automaticky sa vypne, čím šetrí batériu.

  • Displej - väčšina meracích laserov je vybavená displejom, ktorý umožní čítať namerané hodnoty a nastavovať parametre merania či premietania. Obrazovka môže byť čiernobiela aj farebná a čím väčšia je jej uhlopriečka, tým viac dokáže zobraziť informácií. Čitateľnosť obrazovky taktiež zásadne ovplyvňuje podsvietenie, ktorým disponujú len niektoré prístroje.

  • Pamäť merania - lasery môžu disponovať vlastnou pamäťou, v ktorej môžu uchovávať namerané informácie. Okrem ich prezerania ich potom môžete využiť aj na rôzne výpočtové operácie, prípadne extrahovať do počítača či telefónu pre ďalšie spracovanie. Kapacita je obvykle uvádzaná množstvom meraní, ktoré prístroj dokáže zachovať v pamäti.

  • Výpočet plochy a objemu - na základe dvoch alebo troch zmeraných vzdialeností je prístroj schopný automaticky dopočítať objem či obsah/plochu. Funkciu oceníte napríklad pri tapetovaní alebo pokladaní celokobercov, pretože vďaka nej jednoducho a rýchlo zistíte presný údaj o ploche a potrebnom množstve materiálu.

  • Meranie dĺžky - zariadenie je schopné zmerať vzdialenosť medzi ľubovoľnými dvoma bodmi.

  • Indikátor vybitej batérie - v prípade, že prístroju dochádza batéria, upozorní vás na to rozsvietením diódy. Tá môže byť aj viacfarebná a svietiť napríklad žlto, keď je stav energie nižší ako 20 % a na červeno, ak klesne pod 5 %. Prístroje vybavené obrazovkou obvykle stav nabitia ukazujú aj na nej.

  • Integrovaná vodováha - vodováha zabudovaná do tela zariadenia vám umožní ľahko zistiť, či je prístroj položený na dokonalej rovine, prípadne vám pomôže s upravením jeho polohy.

  • Módy merania - niektoré lasery sú schopné premietať body a čiary v rôznych formátoch vhodných pre odlišné situácie. Na to slúžia módy merania, ktoré môžu umožniť napríklad premietanie čiar v ľubovoľných uhloch vrátane dokonale vertikálnych, horizontálnych, diagonálnych, navzájom kolmých či rovnobežných v určitej vzdialenosti alebo 360° čiar v priestore.

  • Integrovaný magnet - umožňuje merač jednoducho umiestňovať na kovové plochy bez ohľadu na ich sklon

Najčastejšie otázky

Zelený laser je v zásade lepšie viditeľný a jeho lúč môže byť premietaný aj na materiáloch, na ktorých by nebolo možné použiť červený laser. Na domáce použitie nehrá farba príliš rolu, dobre budú fungovať červené aj zelené lasery.

Bodové lasery premietajú iba svetelné body a sú vhodné na zameriavanie konkrétnych objektov. Čiarové lasery premietajú svetelné linky, pomocou ktorých je možné definovať presnú rovinu. Tieto lasery pomáhajú pri inštalácii poličiek, obkladaní stien alebo maľovaní.

Tento parameter súvisí s užívateľským komfortom a záleží na tom v akej vzdialenosti budete merať. Zvyčajne sa priemer pohybuje od 0,2 do 6 mm, pričom je možné priemer nastaviť. Pokiaľ budete merať na mokrej omietke, bude svetelný lúč horšie vidieť, než pri meraní na suchom murive. Viditeľnosť lúča môžete zlepšiť s použitím špeciálnych okuliarov, ktoré bývajú súčasťou balenia niektorých prístrojov. Kúpiť ich však môžete aj samostatne.